Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 813 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Jak urządzić oczko wodne dla rybek??

środa, 22 lipca 2009 18:21
Skocz do komentarzy
                        RYBY W OCZKU WODNYM

Część 1 - Jak urządzić oczko dla rybek?

Ryby mogą być wspaniałym urozmaiceniem życia w ogrodowej sadzawce. Aby mogły tam zamieszkać trzeba jednak stworzyć dla nich odpowiednie warunki. Poniżej przedstawiamy najważniejsze warunki jakie powinno spełnić oczko wodne przystosowane do hodowlii ryb. Zanim jednak poświęcimy uwagę rybom - dodam, że ryby w oczku wodnym nie są koniecznością. Jest wiele innych stworzeń, takich jak ważki, żaby, ślimaki, motyle, których obserwacja może być bardzo interesująca. Jeżeli zatem stworzenie warunków odpowiednich do hodowli ryb w Twoim oczku wodnym nie będzie możliwe, nie przejmuj się - można podziwiać inne stworzenia nadwodne.

Jakie warunki musi spełniać oczko wodne?

Aby w ogrodowym stawku można było hodować ryby, musi on być przede wszystkim odpowiednio duży, aby ryby miały wystarczająco dużo miejsca do pływania. Szczególne znaczenie ma tu głębokość zbiornika wodnego. Minimalna dopuszczalna głębokość dla hodowli ryb to 80 cm, choć niektóre gatunki wymagają głębokości co najmniej 100 cm. Ponieważ nasze ogrodowe sadzawki bywają raczej małe, to ogólna zasada brzmi: nim głębiej tym lepiej. Nawet jeśli sadzawka ogrodowa będzie miała dużą powierzchnię, to będzie ciężko utrzymać stabilne warunki gdy woda będzie zbyt płytka. Latem woda w płytkich jeziorkach ulega szybkiemu nagrzewaniu od promieni słonecznych, a zimą zamarza nawet do samego dna. Rybom może zabraknąć tlenu, a woda szybko ulega zabrudzeniu w czasie opadów deszczu. Ogólnie rzecz ujmując - warunki panujące w płytkim jeziorku są bardzo niestabilne. Jeżeli chcesz aby Twoje ryby zimowały w ogrodowym stawie to obowiązkowo głębokość musi być ponad metr.

Wybierając ryby do swojego oczka wodnego, zwróć uwagę czy nie są to gatunki ryjące w podłożu. Takie ryby ryją w szlamie na dnie oczka, mącą przy tym wodę. Aby uniknąć mącenia wody, dno w strefie głębokiej musi być pozbawione substratu, a w strefach płytszych - grubo pokryte żwirem.

Kolejna sprawa to zapewnieni odpowiedniej jakości wody do hodowli rybek. Świeżo nalana woda może zawierać wiele szkodliwych substancji, min. chlor i metale ciężkie. Błędem zatem będzie wpuszczenie ryb od razu po założeniu oczka wodnego i nalaniu wody. Musisz odczekać pewien czas aby warunki w sadzawce się ustabilizowały (czasem nawet kilka tygodni). Przed wpuszczeniem ryb warto sprawdzić jakość wody (pH, twardość, zawartość azotynów i azotanów). Sprawdzenie jakości wody jest możliwe dzięki rozmaitym testerom dostępnym w sklepach z akcesoriami do oczek wodnych. Jakość wody można poprawić dzięki zastosowaniu specjalnych preparatów.

Przeczytaj więcej: jak napełnić oczko wodą oraz jak poprawić jakość wody?

Aby w oczkach wodnych z rybami utrzymać odpowiednią czystość i natlenienie wody zaleca się zastosowanie filtrów z lampami UV-Curządzeń napowietrzających.

Utrzymanie właściwych warunków bytowych dla rybek będzie łatwiejsze jeżeli ryb nie będzie zbyt dużo. Szacując właściwą ilość rybek jaką możesz hodować w Twoim ogrodowym stawku, nie zapominaj, że kupowane ryby jeszcze urosną. Ostatecznie można posłużyć się taką regułą: na 1000 litrów wody w oczku nie powinno przypadać więcej niż 80 cm długości ryb (np. 8 ryb po 10 cm). Do karmienia ryb wybieraj tylko specjalne pokarmy dla ryb i nie przesadzaj z dawkami pokarmu. Przekarmianie wpływa na zły stan zdrowia ryb, ale przede wszystkim na potężne zanieczyszczenie wody w oczku. Nadmiar pokarmu opada na dno, zanieczyszcza oczko wodne i przyczynia się do rozwoju glonów. Karmienie można zredukować latem, gdy ryby będą miały sporo naturalnych źródeł pokarmu (owady, drobne żyjątka wodne), a także w okresie zimowym (gdy temp. spada poniżej 12°C przerwij karmienie, gdyż ryby przestają trawić a nie zjedzony pokarm opada na dno i zanieczyszcza zbiornik wodny).


                                                                        

                          Część 2 - wybieramy ryby do oczka  

                                                                                     Zanim kupisz ryby, upewnij się że są one zdrowe. Sprzedawca powinien umożliwić Ci przyjrzenie się rybom z boku (np. w szklanym akwarium). Patrząc z góry, nie wykryjesz obecności pasożytów, objawów martwicy płetw czy też chorób grzybowych. Przyjrzyj się, czy błona śluzowa ryby nie jest pokaleczona i czy płetwy nie są postrzępione. Oczy zdrowych ryb są błyszczące. Zdrowe ryby oddychają wolno i rytmicznie, w akwarium ustawiają się przodem w kierunku prądu wodnego.

Gdy przywieziesz nowo kupione ryby do swojego ogrodu, nie wpuszczaj ich od razu do oczka wodnego! Najpierw zamknięty worek, w którym przewożone były ryby, połóż na powierzchni wody na około 15 do 20 minut aby temperatura wody w worku zrównała się z temperaturą wody w oczku wodnym. W przeciwnym razem ryby wpuszczane do wody o innej temperaturze mogą doznać szoku termicznego.

Poniżej przedstawiamy gatunki, na które warto zwrócić uwagę, wybierając rybki do ogrodowego stawu.Różanka (Rhodeus sericeus amarus)
Gatunek rodzimy, należący do rodziny karpiowatych, doskonały do hodowli w niewielkich zbiornikach wodnych. Osiąga nie więcej niż 8 cm długości. Są to rybki dość ładnie ubarwione (szczególnie samce w okresie godowym). Odżywia się głównie glonami, których poszukuje na dnie oczka wodnego. Chętnie spożywa też pokarm dla ryb ozdobnych. Aby rybki te mogły się rozmnażać niezbędna jest obecność małży - szczeżui (potrzebne do złożenia jajeczek).

Słonecznica (Leucaspius delineatus)
Kolejny gatunek rodzimy. Są to srebrzystoszare rybki osiągające długość od 8 do 10 cm. Są bardzo żywotne, przebywają chętnie w strefie brzegowej, w górnych warstwach wody. Preferują wody bogato obsadzone roślinami i strefy kamieniste. Konieczna jest hodowla większej liczby tych ryb, gdyż najlepiej czują się w ławicy. Żywią się małymi zwierzątkami wodnymi, larwami owadów, cząstkami roślin i glonami.

Strzebla potokowa (Phoxinus phoxinus)
Ryba żyjąca w ławicy tuż pod powierzchnią wody. Pięknie ubarwione są szczególnie samce w okresie tarła. Osiąga długość około 8 cm. Wymaga stale chłodnej wody (do 23°C) obfitującej w tlen. Bardzo źle reaguje na nagłe zmiany warunków panujących w ogrodowej sadzawce. Żywi się małymi bezkręgowcami, larwami owadów, czasem również resztkami roślinnymi. Można dokarmiać pokarmem dla ryb ozdobnych.

Złote Rybki
To jedne z najczęściej spotykanych rybek, nie tylko w ogrodowych sadzawkach ale także i domowych akwariach. Mają barwę od złocistożółtej do ciemnoczerwonej. Istnieją również rozmaite formy czerwono-białe, plamiste, z płetwami o różnej wielkości. Mogą osiągać 20 do 30 cm długości, trzeba to więc uwzględnić przy urządzaniu sadzawki. Choć są z reguły odporne na zimno, to jednak nie wszystkie gatunki złotych rybek mogą zimować w ogrodowym stawie. Dlatego też przed zakupem, zapytaj sprzedawcy, czy wybranych przez Ciebie rybek na zimę nie trzeba przenosić do akwarium (zabranie mieszkańców ogrodu wodnego na okres zimy do domu i urządzenie akwarium może być też fajnym pomysłem - sam kiedyś byłem zapalonym akwarystą!). Są one wszystkożerne i nieprzerwanie buszują po dnie zbiornika w poszukiwaniu pokarmu, mogą zatem powodować zmętnienie wody.


Jeżeli chcesz mieć ryby Koi w ogrodowej sadzawce, niezbędna będzie Ci fachowa wiedza o ich hodowli
Więcej...

Karpie Koi (Cyprinus carpio)
Koi pochodzą z Japonii, gdzie są uważane za symbol szczęścia i powodzenia, męstwa i długowieczności. Z tego względu są częstym podarkiem wręczanym przy rozmaitych okazjach. Ryby te mogą żyć rzeczywiście bardzo długo, bo nawet do 70 lat (choć z reguły żyją 20 do 30 lat), osiągając nawet do 100 cm długości. Nadają się zatem jedynie do odpowiednio dużych zbiorników, tym bardziej iż lubią nurkować. Zbiornik musi być zatem odpowiednio głęboki (zaleca się min. 1,5 metra głębokości). Występują w różnych wersjach kolorystycznych, najbardziej cenione są te w kolorze bialo-czarno-czerwonym oraz białe z czerwoną łatą na głowie. Są wszystkożerne, ale dla zachowania dobrej kondycji (błyszczącego zabarwienia i szczupłej sylwetki) potrzebują specjalnej karmy dla ryb Koi. Jedzą dość dużo i niezbędny jest odpowiedni system filtrowania wody aby zachować czystość w ogrodowej sadzawce. Ryby te są dość drogie, ale też i niezwykłe! Do ich szczególnej popularności przyczyniła się ufność jaką obdarzają ludzi - przyzwyczajają się do właścicieli, biorą pokarm z ręki, mogą ssać palec i dają się nawet pogłaskać.

Podziel się
oceń
0
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

czwartek, 19 października 2017

Licznik odwiedzin:  10 104  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Galerie

Archiwum

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 10104

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl